Laukinių gyvūnų laikymas nelaisvėje

Kviečiame įsitraukti į greit atsidarysiančio Laukinių gyvūnų globos centro veiklą

Nuo 2024 m. sausio 1 d.  veiklą pradės Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Laukinių gyvūnų globos centras (LGGC), kuris kviečia bendradarbiauti gamtininkus, mokslininkus, veterinarijos specialistus ir gydyklas bei turinčius laukinių gyvūnų biologijos, gydymo, priežiūros, laikymo patirties  ar galinčius juos globoti ar prisidėti kitomis veiklomis.

LGGC yra Lietuvos sveikatos mokslų universiteto padalinys, kuriam Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymu paskirtos laukinių gyvūnų globos funkcijos. Šis centras prižiūrės, globos, gydys, rūpinsis paleidimu į jiems būdingas buveines ar perdavimu turintiems teisę ir sąlygas nelaisvėje laikyti asmenims paimtus iš aplinkos, sulaikytus, paimtus ir konfiskuotus laukinius gyvūnus. Taip pat informuos ir konsultuos asmenis laukinių gyvūnų gerovės, globos ir apsaugos klausimais.

Centras įkurtas Naujųjų Muniškių kaime (Kauno r.) ir nuo 2024 m. sausio 1 dienos dirbs 7 dienas per savaitę, kuriame pagalba laukiniams gyvūnams bus teikiama iš visos Lietuvos.

„Gyvūnų gerovė yra vienas iš valstybės prioritetų – siekiame, kad situacija laukinių gyvūnų globos srityje keistųsi kuriant ne tik taip reikalingą infrastruktūrą pasitelkiant ES investicijas ir biudžeto lėšas, bet ir įtraukiant studijų institucijas bei reikalingus specialistus, partnerius. Tam reikia bendradarbiavimo ir pastangų“, – pažymi aplinkos viceministras Kęstutis Šetkus.

LGGC pastatų komplekse įrengta veterinarijos gydykla su laukinių gyvūnų priėmimo, apžiūros patalpomis, operacine, laboratorija, gyvūnų gydymo-reabilitacijos, visuomenės švietimo, darbuotojams skirtomis patalpomis, karantino pastatu, gyvūnų laikymo vidaus ir lauko voljerais.

LGGC specialistų teikiama veterinarinė pagalba pagerins laukinių gyvūnų išgyvenamumą, padidins jų paleidimo į laisvę tikimybę ir sudarys palankesnes perdavimo laikyti tinkamomis sąlygomis galimybes. Šiuo metu LGGC jau dirba didžioji dalis personalo, kuris intensyviai ruošiasi priimti globai reikalingus gyvūnus nuo metų pradžios.

„Siekiame vienyti neabejingų gyvūnų gerovei asmenų, įstaigų, bendrovių, organizacijų pastangas ir iniciatyvas, tad laukiami visi, norintys bendradarbiauti, prisidėti prie laukinių gyvūnų gerovės“, – pažymi LGGC vadovė Justina Morkūnaitė.

Gyvūnų globos centrai įprastai veikia kaip pirmosios pagalbos suteikimo centrai laisvėje gyvenantiems gyvūnams – baltiesiems gandrams, pelėdoms, čiurliams ir kitoms paukščių rūšims, stirnoms, ežiams, šikšnosparniams ar kitiems gyvūnams – ir kaip laikina konfiskuotų gyvūnų priežiūros ir laikymo vieta.

Partneriai, kurie įvairiomis veiklomis gali ir nori prisidėti prie geresnės laukinių gyvūnų globos ir gerovės – rūšių atpažinimo, konsultavimo dėl laikymo ar adaptacijos programų, veterinarinės priežiūros ir laikymo ar kitomis veiklomis, yra labai svarbūs sklandžiam globos centrų darbui.

Galinčius prisidėti prie LGGC veiklos, kviečiame kontaktinius duomenis pateikti čia arba susisiekti el. paštu lggc@lsmu.lt. LGGC siekia tapti traukos centru ir besidomintiems laukine gamta, prisidėti  šviečiant visuomenę apie laukinių gyvūnų globą, priežiūrą ir apsaugą.