Laukinių gyvūnų laikymas nelaisvėje

Globa

Kaip žinoti kad laukiniam gyvūnui reikia pagalbos

Pastebėjus keistai besielgiantį laukinį gyvūną visų pirma reikia įvertinti ar jis tikrai sužeistas. Įsitikinus, kad suaugusiam laukiniam gyvūnui ar jaunikliui būtina pagalba, geriausia kreiptis į gyvūnų globos tarnybų specialistus ir pasitarti, ką daryti toliau. Išsamesnės informacijos apie tai galima rasti Gyvūnų globėjų asociacijos tinklapyje, VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ tinklapyje.

Taip pat galima skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Gamtininkai atkreipia dėmesį, kad laukinių gyvūnų jaunikliai retai praranda tėvus. Jeigu tuo metu, kai jauniklius pastebėjote, jie yra vieni, tai nereiškia, kad juos paliko. Tėvai palieka jauniklius vienus išsiruošę į medžioklę arba pasitraukia išgirdę artėjantį žmogų. Jaunikliai gali ilgai išbūti guolyje ar urve, nereaguodami į aplinką. Paukščių jaunikliai, dar nemokantys gerai skraidyti, gali atsilikti nuo tėvų ar kol jų nėra iškristi iš lizdo.

Paimti laukinius gyvūnus iš aplinkos ir laikyti juos nelaisvėje globos ir gydymo tikslais leidžiama vadovaujantis Laukinės gyvūnijos įstatymu, Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymu ir Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklėmis, Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašu.

Laukinių gyvūnų paėmimas ir laikymas globos ir gydimo tikslais

Paimti iš aplinkos laukinius gyvūnus (taip pat ir priskiriamus saugomoms rūšims) globos ir gydymo tikslais, įsitikinus, kad šie gyvūnai laisvėje neišgyvens, leidžiama neturint Leidimo naudoti laukinius gyvūnus.

Laikant laukinius gyvūnus, paimtus iš aplinkos globos ir gydymo tikslais Leidimas laikyti nelaisvėje laukinius gyvūnus nereikalingas.

Laikymo sąlygos

Laikinai globos ir gydymo tikslais paimtiems laukiniams gyvūnams turi būti sudaromos tinkamos sąlygos išgyti vadovaujantis Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymu ir Taisyklių 4 priede (iki 2023 m. spalio 31  d.) Taisyklių 5 priedo VI skyriuje (nuo 2023 m. lapkričio 1 d.) nurodytais reikalavimais.

Išgijusius laukinius gyvūnus (išskyrus invazines rūšis) būtina grąžinti į buveines, iš kurių jie paimti, arba į jiems būdingas buveines, arba būtina perkelti į voljerus, aptvarus ar kitus statinius, įrengtus pagal Taisyklių 4 priedo I dalies (iki 2023 m. spalio 31 d.) Taisyklių 5 priedo (nuo 2023 m. lapkričio 1 d.)  reikalavimus, jeigu tikėtina, kad laisvėje šie gyvūnai neišgyvens. Globos tikslais paimtų iš aplinkos ir nuolat nelaisvėje laikomų laukinių rūšių žinduolių ir paukščių laikytojas privalo turėti privataus veterinarijos gydytojo rašytinę išvadą, patvirtinančią, kad šiam gyvūnui reikalinga nuolatinė globa.

Veisimas

Nelaisvėje laikomus globos ir gydymo tikslais paimtus iš aplinkos laukinius gyvūnus veisti galima tik pagal Aplinkos ministerijos ar kitos institucijos patvirtintus gamtotvarkos planus ir saugomų rūšių apsaugos ar veiksmų planus, kai asmenys vykdo saugomų rūšių veisimo ir paleidimo į laisvę programas, siekiant šių rūšių populiacijų atkūrimo ir reintrodukcijos.

Gyvūnų žymėjimas

Nuolat nelaisvėje laikomi globos tikslais paimti iš aplinkos saugomų rūšių laukiniai gyvūnai turi būti pažymėti pagal Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo reikalavimus, t. y., žymėti privaloma visus nuolat nelaisvėje laikomus globos tikslais paimtus iš aplinkos saugomų rūšių laukinius žinduolius ir paukščius, įrašytus į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencijos I ir II priedus, Reglamento (EB) Nr. 338/97 A, B, C priedus.

Jei saugomo gyvūno fizinės savybės ar amžius neleidžia saugiai taikyti nė vieno žymėjimo būdo, Aplinkos apsaugos departamentas išduoda atskirą pažymą šiam egzemplioriui. Jei gyvūno neįmanoma saugiai pažymėti viso jo gyvenimo metu, pažyma šiam gyvūnui išduodama iki jo nugaišimo. Norėdamas gauti šią pažymą, Aplinkos apsaugos departamentui saugomo gyvūno savininkas privalo pateikti veterinarijos specialisto raštišką patvirtinimą apie esamą atvejį.

Asmenys apie naujai pažymėtus nelaisvėje laikomus saugomų rūšių gyvūnus (įskaitant nuolat nelaisvėje laikomus globos tikslais paimtus iš aplinkos saugomų rūšių gyvūnus) ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų turi pranešti Aplinkos apsaugos departamentui.

Globos tikslais iš aplinkos paimti ir nuolat nelaisvėje laikomi saugomoms rūšims nepriskiriamų laukinių žinduolių rūšių gyvūnai (išskyrus vabzdžiaėdžių (Insectivora), graužikų (Rodentia) (išskyrus upinį bebrą (Castor fiber) ir kiškiažvėrių (Logomorpha) būrių žinduoliai) ženklinami ISO standartus 11784:1996(E) ir 11785:1996(E) atitinkančiomis, nepakeičiamomis mikroschemomis su originaliais įrašais arba, jei toks būdas dėl konkrečios rūšies gyvūno fizinių ir elgesio ypatumų negali būti taikomas, šie gyvūnai žymimi žiedais, juostelėmis, etiketėmis, tatuiruotėmis su originaliais įrašais ir panašiais žymekliais arba atpažįstami kitais tinkamais būdais (įsigalioja nuo 2023 m. lapkričio 1 d.).

Apie naujai pažymėtus nuolat nelaisvėje laikomus globos tikslais paimtus iš aplinkos saugomoms rūšims nepriskiriamus laukinius žinduolius asmenys ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų nuo gyvūnų pažymėjimo dienos turi pranešti Aplinkos apsaugos departamentui (įsigalioja nuo 2023 m. lapkričio 1 d.)